Самоаналіз уроку вчителем
Самоаналіз уроку – це спосіб граничної конкретизації управління
навчально-виховним процесом, який дає можливість шляхом особистого
оперативного втручання впливати на методи навчання, на добір і
формування навчального матеріалу, на вибір і правильне поєднання форм
організації пізнавальної діяльності учнів. Самоаналіз уроку допомагає
вчителю оволодіти більш високим рівнем майстерності, підвищити
результативність праці.
Самоаналіз уроку вчителем дозволяє вирішити цілий ряд важливих завдань:
- учитель краще усвідомлює систему своєї роботи,
- швидше освоює на практиці методику вибору й обґрунтування оптимального варіанта навчання,
- робить учителя психологічно захищенішим, впевненішим у собі,
- поліпшує якість планування наступних уроків,
- стимулює розвиток творчого мислення й діяльності вчителя.
Що дає самоаналіз для керівника, який відвідує уроки?
- Знання рівня мислення вчителя;
- Можливість порівнювати задум і реальний хід уроку, а отже, дати конкретні поради вчителю;
- Економію часу керівника; його виступ не повторює самоаналіз, а зосереджується на оцінці, виявленні плюсів і мінусів та їхніх причин;
- Через упровадження в практику самоаналізу уроку стає реальним впровадження у навчально-виховний процес будь-яких нововведень.
Перш ніж вимагати від учителів самоаналізу уроків, доцільно ознайомити колектив з методикою такого самоаналізу.
Існують різі схеми самоаналізу уроків
Зразок самоаналізу уроку № 1
- Загальна структура уроку .
Основна дидактична мета уроку: його місце в системі уроків з теми,
основні моменти уроку, дозування часу, дотримання основних вимог до
оформлення уроку, використання часу на уроці.
- Реалізація основної дидактичної мети уроку.
Виконання вимог програми, співвідношення матеріалу, поясненого на уроці і
даного на самостійну роботу, організація сприйняття, уваги,
пізнавального інтересу, організація первинного закріплення матеріалу,
перевірка якості знань, використання розділу і програм, вимоги до знань,
опитування учнів.
- Розвивальний аспект уроку.
Залучення учнів до здійснення основних розумових операцій, подолання
посильних труднощів, розвиток пізнавальної самостійності й
послідовності, науковості, міцність знань.
- Дотримання основних принципів дидактики.
Принцип наочності, свідомості і активності в роботі вчителя і учнів,
доступності і посильності, систематичності і послідовності, науковості,
зв’язку теорії з практикою, міцності знань.
- Методи навчання.
Методи введення нового матеріалу, закріплення і вироблення вмінь і
навичок, контролю; відповідність методів загальної спрямованості
навчання дидактичній меті; залежність вибору методів навчання від
матеріального забезпечення навчального процесу.
- Виховний аспект уроку.
Використання виховних можливостей змісту навчального матеріалу,
формування світогляду, зв'язок із життям, виховання сумлінного ставлення
до праці, навчання, використання виховної можливості оцінки, виховний
вплив особистості вчителя.
- Вчитель на уроці.
Підготовка до уроку, роль конспекту, види діяльності на уроці, контакт
із класом, індивідуальний підхід до учнів, значення предмета,
захопленість ним, зовнішній вигляд учителя.
- Робота учнів на уроці.
Підготовка учнів до уроку, активність на різних етапах уроку, види
діяльності, культура мови, дисципліна, ставлення до предмета, динаміка
працездатності, моменти найвищої активності, зниження працездатності,
їхні причини, рівень сформованості вміння вчитися.
- Гігієнічні умови уроку.
Приміщення, його основна оснащеність, меблі, дотримання принципу розташування, розклад на день, вплив гігієнічних умов на динаміку працездатності на уроці.
Зразок самоаналізу уроку № 2
- Яке місце цього уроку в темі, розділі, курсі? Його зв'язок із попередніми уроками.
- Які особливості класу було враховано під час планування уроку ?
- Які завдання планувалося вирішувати на уроці? Чим зумовлений такий вибір завдання?
- Чим зумовлені вибір структури і типу уроку ?
- Чим зумовлений вибір змісту, форм і методів навчання ( за елементами уроку )?
- Які навчально-матеріальні, гігієнічні, морально-психологічні, естетичні й тимчасові умови було створено на уроці? Наскільки вони сприяли успішній роботі?
- Чи були відхилення від плану уроку? Чому ? які саме ?
- Як можна оцінювати результати уроку? Чи вирішено його завдання? Чи не було перевантаження учнів?
- Які висновки на майбутнє можна зробити з результатів уроку ?
Самоаналіз уроку
(Варіант алгоритму)
1. Характеристика класу.
- Тут розглядають структуру міжособистісних стосунків: лідери, аутсайдери; наявність угруповань, їхній склад; взаємодія структур особистих взаємин і організаційної структури класу.
- Потім необхідно охарактеризувати вади біологічного розвитку учнів: дефекти зору, слуху; соматичні захворювання; особливості вищої нервової системи (надмірна загальмованість або збудливість); патологічні відхилення.
- Після цього варто охарактеризувати дефекти психічного розвитку: слабкий розвиток інтелектуальної сфери тих чи інших членів учнівського колективу; слабкий розвиток вольової сфери в окремих учнів; слабкий розвиток емоційної сфери особистості. Далі йде характеристика розвитку психічних якостей: відсутність пізнавального інтересу, потреби в знаннях, установки на навчання; недоліки у ставленні особистості до себе, вчителя, родини колективу.
- Після цього можна перейти до аналізу недоліків підготовленості учнів ласу: прогалини у фактичних знаннях і вміннях; проблеми в навичках навчальної праці; погані звички і культура поведінки.
- Потім розглядають недоліки дидактичних і виховних впливів школи, після чого недоліки впливу родини, однолітків, позашкільного середовища. (Звичайно, зовсім необов’язково під час кожного самоаналізу у року давати таку вичерпну характеристику класу, в якому він проходив. Однак самоаналіз уроку вчителем відрізняється від його аналізу керівником тим, що він зорієнтований не тільки на конкретний клас, а й на конкретних учнів).
2. Потім аналізують зовнішні зв’язки уроку: встановлюють місце і роль даного уроку в досліджуваній темі; характер зв’язку уроку з попередніми і наступними уроками.
3. Характеристика триєдиної мети уроку з опорою на характеристику
класу, чого треба домогтися в знаннях і вміннях, відповідно до
специфіки учнівського колективу; який виховний вплив зробити на учнів;
які якості почати, продовжувати, закінчити розвивати.
4. Характеристика задуму уроку (план): яким є зміст навчального
матеріалу; як учні засвоюватимуть його, тобто які методи навчання і
форми організації пізнавальної діяльність; яку частину матеріалу вони
можуть засвоїти самі; яка частину матеріалу вимагає допомоги вчителя під
час засвоєння; що необхідно добре запам’ятати, а що використовувати
тільки для ілюстрації; що з раніше вивченого необхідно повторити і на що
обіпертися під час засвоєння нового; як закріпити знову вивчене; що
буде цікавим і легким, а що складним; яким чином будуть досягнуті
виховне й розвивальне завдання.
5. Як побудовано урок, виходячи з його задуму? Характеристика
етапів уроку, виділення навчально-виховних моментів, що найбільш
позитивно або негативно вплинули на хід уроку, на формування кінцевого
результату.
6. Структурний аспект самоаналізу: докладний аналіз етапів, які,
на думку вчителя, найсильніше позитивно або негативно вплинули на
формування кінцевого результату уроку; аналіз відповідності в межах цих
моментів завдань, змісту, методів і форм.
7. Функціональний аспект аналізу; визначають наскільки структура
уроку відповідала поставленій меті, задуму уроку, можливостям класного
колективу. Визначають вдалі і невдалі моменти в діяльності вчителя і
учнів, аналізують відповідність стилю взаємин учителя і учнів успішному
формуванню кінцевого результату уроку.
8. Оцінка кінцевого результату уроку: оцінка якості знань, умінь і
навичок, отриманих учнями на уроці, визначення розриву між поставленими
завданнями і реальним кінцевим результатом уроку. Причини цього
розриву; оцінка досягнення виховних та розвивальних завдань уроку,
висновки та самооцінка уроку.
Немає коментарів:
Дописати коментар